(éééés a zenéhez kattints a képre ;) )
Merthogy a macskanyelv egyszerűen csak tejcsokoládé, mégpedig nem is az a különleges fajta. Hogy mitől népszerű? Hogy „macskanyelv” alakja van, még akkor is, ha az igazi macska nyelve nem ilyen, hanem ilyen. Ráadásul tündéri pici szőrmók cica mosolyog a borítójáról – igaz, magán a csokin már egy kevésbé barátságos cicaarc látható.
De milyen is a macskanyelv-forma? Van belőle ecset, festőknek és sminkeseknek való, sőt, van olyan építészszerszám, amit ugyanígy neveznek. Találtam néhány olyan szexpartnerkereső hirdetést is, amikből kiderül: a macskanyelv a klitorisz „művészneve”.
A csokiból készült macskanyelv története elég homályosnak látszik, íme, néhány lehetséges forgatókönyv.
A hős-változat
A macskanyelv Gerbeaud Emil cukrász nevéhez fűződik, aki az önmagáról elnevezett „zserbó” mellett egy sor más édességet is kitalált a 1900-as években. Ez is népszerű lett, később gyártani is kezdték.
A lelkes kis csapat-változat
A macskanyelv valójában a Szerencsen kezdte gyártani Stühmer Frigyes, aki a Hangya Szövetkezet Rt.-vel és a Magyar Cukoripar Rt.-vel összefogva 1921.-ben megalakította a Magyar Kakaó- és Csokoládégyár Rt.-t. A gyárban készült selyemcukor és még sorolhatnánk mi minden - a macskanyelv az egyik nagy népszerűségnek örvendő termék volt.
A hős és a lelkes csapat változat
A macskanyelvet ugyan Gerbeaud Emil találta fel, nagyüzemi gyártását viszont Szerencsen kezdték el.
A nép, a hős és a lelkes kis csapat-változat
Ahogy utánanéztem, az is kiderült, hogy macskanyelv elnevezésű sütemény már korábban létezett (recept itt), igaz, ez elsősorban tojásfehérjéből készül, s semmi köze még a kakaóporhoz sem. Tegyük fel, Gerbeaud Emil volt az első, aki kifejezetten csokoládét használt hozzá, nem tojásfehérjét. S eztán Szerencsen kezdték gyártani nagyüzemben.
Biztos utóélet
Az tutti, ugye, hogy Szerencsen gyártották, s az is biztos, hogy ment is minden sikerrel addig, míg el nem adták a gyárat – a Nestlé vette meg egyébként. Azóta -a csomagoláson szereplő feliratokból kiindulva legalábbis – elsősorban közép-európai piacokra termeli egy kis kalocsai cég,a Karamell Snack Kft. „Macskanyelv klasszikus” néven. Egy dobozban 18 darab macskanyelv van, az egész összesen 100 gramm. A csomagoláson túl maguk a csokik is éppen ugyanolyanok, mint amilyenek annak idején voltak.
Hadd ne elemezzem magát a csokit – egy ilyen klasszikusnál úgyis az dönt, kinek milyen emlékei vannak róla. Inkább nézegessenek mindenki híres cicusokat!
Macskanyelv – klasszikus – tejcsokoládé
517 Ft
beszerzési hely: Spar